Porselen Dolgular

Porselen Dolgular

Porselen dolgular laboratuvarda hazırlanan(endirekt yöntem) üstün estetik ve dayanıklılığa sahip dolgulardır. Kompozit dolgulara göre, uygulandıkları diş ve komşu dişler ile çok daha iyi uyumludur. Bu özellik, dolgunun ağız dışında endirekt yöntemle laboratuvar ortamında hazırlanmasından dolayı kaynaklanır. Dişin kırık, çürük veya eski dolgulu kısmı uzaklaştırıldıktan sonra kalan sağlam bölümün ölçüsü alınarak laboratuvara yollanır. Laboratuvar ortamında, hassas bir teknoloji ile hazırlanan model, özel IPS makinesine alınarak mükemmel estetik ve fonksiyona sahip dolgular elde edilir.

IPS porselen (Leucide reinforced pressable porcelain) dolgular, dünyada mevcut ağız içi restorasyon materyalleri arasında, diş dokusuna en uygun malzemedir. Porselen-seramik kaplamanın en iyi alternatifidir. Zira Inley-Onley dolgu yönteminde ağızdaki sağlıklı diş dokusuna dokunulmaz. Minimum madde kaybı ile maksimum tutuculuk sağlanır. Sıkıştırılmış özel bir porselenden olduklarından ve ağızda sertleştirilmediklerinden kenar sızıntısı minimumdur (Bu, dolgu altı çürükleri-seconder çürükleri engeller).

Ayrıca bu porselenler dişin sertliğine en yakın ve diş eti ile en uyumlu malzemelerdir. Sertliği dişin mine dokusuna çok yakın olduğu için diğer porselenler gibi dişleri aşındırmaz , kompozit dolgular gibi de aşınmaz. Büyük madde kayıplarında, kompozit dolgu veya kuron(kaplama) yerine tercih edilmelidir. Aşırı madde kaybı olmuş, özellikle kanal tedavisi görmüş dişlerde adhesive yapıştırma sistemlerinden yararlanılarak dişin kaybedilen kısımları porselen onleylerle yerine konulabilir.

Porselen Dolgular 2 Porselen Dolgular 3

Avantajları:

  • Bildiğimiz kuron kaplamalar gibi dişte kesim yapılmaz ve dişte madde kaybını önler. Sadece çürük temizlenir. Dişte kalan doku ile, laboratuarda tamamlanan eksik parça(inley-onley) anahtar-kilit gibi sıkı ilişki içerisinde olurlar.
  • Zamanla renk değiştirmezler; çünkü porselenden yapıldıkları için renk veren maddeler üzerine yapışmazlar.
  • Sağlam yapıları nedeniyle dişe gelen dikey kuvvetlere karşı dişi korurlar.
  • Amalgam dolgular gibi dişte estetik kaybına neden olmazlar. Doğal görünümdedirler. Aynen dişinizin renginde yapılabilirler.
  • Yapılmaları için sadece 2 seans gereklidir.
  • Yüzeyleri cilalı olduğu için gıda artıkları yapışmazlar. Bundan dolayı daha hijyeniktirler.
  • Porselen oldukları için yapıştırıldıktan sonra kompozit dolgularda görülebilen “polimerizasyon büzülmesi” dediğimiz küçülme olmadığı için ve dişlerde buna bağlı oluşabilen hassasiyetler görülmez, tekrarlayan çürükler oluşmaz.

Kompozit İnley – Onley Dolgular

Kompozit materyalinden ağız dışında hazırlanarak dişe uygulanan dolgulardır. Dişin kırık veya çürük kısmı uzaklaştırıldıktan sonra oluşan boşluğun ölçüsü alınır ve bu model yardımı ile dolgu hazırlanır. Hazırlanan dolgu özel yapıştırıcılar(adeziv) ile dişe uygulanır. Kompozit inley-onleyler, normal kompozit dolgu(direkt yöntem-muayenehanede hemen) uygulanamayacak kadar büyük olan kavitelerde kullanılabilirler. Ağız dışında sertleştiklerinden dolayı büzülme problemleri azdır; fakat yine de porselen dolgular kadar dayanıklı ve estetik değildirler. Özellikle seramik inley-onleylere göre ekonomik oldukları için tercih edilebilirler.