Kanal Tedavisi

Kanal Tedavisi

Dişin dış dokuları olan mine ve dentinin altında yumuşak bir bağ dokusu olan ve dişin canlı kısmını oluşturan pulpa dokusu bulunmaktadır, halk arasında “dişin siniri” olarak bilinir. Dişin kanalları; dişin üst kısmının içinde bulunan pulpa odasından başlayıp kök ucuna kadar devam eden çok küçük ve ince tünelciklerdir. Kanal tedavisi, işte bu kanallar içerisinde bulunan, enfekte(kirlenmiş, iltahaplanmış) sinirlerin uzaklaştırılması ve kanalların dezenfekte edilerek doku dostu kanal dolgu maddeleri ile doldurulması işlemine verilen addır.

kanal-tedavisi-1

Eskiden kanal tedavileri, önce devitalizan koyularak sinirlerin öldürülmesi (mortal kanal tedavisi) ve takip eden seanslarda tedavinin tamamlanabilmesi mümkün iken; günümüzde basit bir anestezi ile gerekirse tek seansta bile yapılabilmektedir(Vital kanal tedavisi)

Büyük bir çürük, travma veya benzeri sebeplerle oluşan kırık sebebiyle diş pulpasına ulaşan bakteriler sebebiyle diş ölebilmekte (dişin nekrozu) ve iltihaplanabilmektedir. Böyle bir durumda çiğneme, baskı ve sıcak – soğuk gibi dış etkenler(provoke), aşırı hassasiyet ve ağrıya sebep olabilmektedir. Ayrıca herhangi bir etkene bağlı olmadan da (spontan) ağrı olabilmekte ve gece ağrısı yapabilmekte, ağrı kesicilere hiçbir şekilde cevap vermemektedir.

Bu durumda tek çözüm; ağrıya sebep olan dişin sinirlerin alınması ve kök kanallarının temizlenmesidir.

kanal-tedavisi-2

Çekim daha ucuz bir tedavi yöntemi olmasına rağmen(!), sağlam bir dişin kaybı, doldurulması zor bir boşluk oluşturmaktadır. Bu boşluğa köprü protez ya da implant yapılması daha masraflıdır.

Kök kanalları doldurulan dişinizin üstüne eğer fazla madde kaybı yoksa normal dolgu yapmak, fazla madde kaybı varsa kalan diş duvarlarınızı destekleyecek, onların ilerde kırılmasını engelleyecek porselen dolgu (inley) gerekmektedir.

kanal-tedavisi-3 kanal-tedavisi-4 kanal-tedavisi-5

Eğer hiç diş duvarınız kalmamışsa kök kanalınızdan destek alan bir post yapılıp, üzerine kuron kaplama yapmak gerekmektedir ki dişinizi aynı şekilde kullanmaya devam edebilmeniz için.