Lamina Kaplama

Lamina Kaplama

Lamina kaplama (porselen lamina) dişlerin sadece ön yüzeyinden minimum madde kaldırmak suretiyle dişe yapıştırılan porselen yapraklardır.Çok ince (0,3,- 0,5 mm ) kalınlıktaki bu yapraklar istenen renk boy ve formlarda özel hazırlanmakta ve dişin ön yüzeyine yapıştırılmaktadır.

Bu yöntemde klasik porselen kuronlardan farklı olarak dişten çok az mine dokusu kaldırılır.Bu sebeple yapılabilecek en konservatif ( koruyucu) tedavi şeklidir.

Lamina kaplama çok ince olması metal içermemesi ve ışık geçirgenlik özellikleriyle gerçek dişlerden ayırt edilemeyecek kalitede memnun edici sonuçlar vermektedir.

Laminate-Veneer-2

Kompozit Lamina Kaplama: Dişlerin ön yüzeyinden çok az madde kaldırılır. Bazı vakalarda madde kaldırmaya bile gerek duyulmaz. Daha sonra kompozit dolgudan dişler doğal tabakalarına benzer şekilde (mine-dentin-şeffaf) işlenir. Kompozit lamina kaplamanın avantajı seramik lamina kaplamalara göre çok daha ekonomik olması ve bir seansta işlemin bitmesidir. Fakat seramik kadar doğal olamazlar. Işık geçirgenliği seramikler gibi değildir ayrıca çay, kahve, sigara gibi dış etkenlerle renk değiştirebilirler.

Laminate Veneer 3 Laminate Veneer 4

Ön grup dişlerinde ufak kırık, çentik ya da form bozukluğu olan kişilerde

Dişlerinin renginde bozukluk olan ya da renginden memnun olmayan kişilerde

Dişlerinde tetrasiklin ya da aşırı flor alınması sonucu oluşan lekelenmelerde

Travma ya da kanal tedavisi sonucu renk değişikliği olan dişlerde

Ön grup dişleri aralıklı olan kişilerde

Ön grup dişlerinde şekil bozukluğu olan ve ortodontik tedaviyi kabul etmeyen kişilerde

Dişlerinizi günde iki defa fırçalamalı ve bir defa da diş ipi ile temizlemelisiniz. Bu temizleme işlemi, bakterilerden oluşan plakları ortadan kaldıracaktır. Bu konudaki en önemli nokta diş ve diş etinizin birleştiği bölgedeki (sulcus) plakların temizlenmesidir.